Csak úgy…

Csak úgy odaadtam a lelkemet
– nem is tudom miért pont Neked –
amit egy ócska, leragasztott dobozban tartok,
és senkinek sem mutatok meg, most mégis
felnyitom, és kiveszek belőle:
fájdalmat, szomorúságot, fáradt emlékeket,
meg valamennyi szépséget, egy kis örömöt.
Te elvetted és kedvesen megköszönted,
én pedig végre megnyugodtam.

 

…Neked…

 

Öszvérek

Az emberek olyanok néha mint az öszvérek

Lehajtott fejjel, szelíd-megadóan hagyják,

hogy rájuk tegyék a vas zablát,

aztán valamilyen díszes, de nehéz nyerget,

meg egyre súlyosabb, nagy málhákat,

és így poroszkálnak keresztül az életen,

pedig erre senki sem kényszerítette őket,

mert igazából nincs is gazdájuk, csak nem tudnak róla.

 

 

212-es busz

Több éve ugyan az a busz, 7:02,

a buszon ugyan azok az emberek

az állandóan köhécselő, elegánsan öltözködő öregúr

a mobilján örökké logikai játékokkal játszó szőke lány

a mindig nagyon fáradtnak, nyűttnek tűnő fiatal srác

az egypetéjű iker-lányok, akik szinkronban mozognak

a tarkabarkán öltözködő, furcsán nyugodt tekintetű tinilány

az üzött anyuka, az örökké marakodó két fiával…

minden nap ugyan úgy, de minden nap mégis másképp

más a fénytörés, más az idő, más a kedvünk

szomorúak, boldogok, egykedvűek, álmosak vagyunk.

Minden nap kicsit más, és lassan mi is mások leszünk

ahogy nézelődök, hirtelen ott látom magamat ülni,

fiatalabban, kevesebb szomorúsággal, de kevesebb erővel

megpróbálok a jövőbe nézni, de csak a Dunát látom alattunk,

amikor később szépen sorban leszállunk, azt kívánom, hogy

legyen szép napunk, mindenkinek“.

 

Végül is

Végül is nem tudom elmondani

ki vagyok valójában, mi van

furcsa szívemben, meg lázas agyamban

csak valami dadogást hallanak az emberek

felmászok egy magas hegyre, talán Ő tudja

vagy az a szarvas, akivel véletlenül találkoztam

és néztük egymást hosszú percekig

vagy a vadkan, akitől elbújtam, hogy ne lásson

persze, ők sem tudják, de nem szólnak semmit

az emberek bezzeg szólnak, locsognak, hajtják a magukét:

ilyen és olyan vagy, ezt mondod és azt mondod

de nem vagyok ilyen és olyan

és nem ezt mondtam és nem is azt mondtam

Tehát. Végül nem is tudom elmondani ki

ki vagyok valójában, mi van

furcsa szívemben, meg lázas agyamban.

Körülírom legfeljebb…

Algoritmus

 

Ő azt hiszi, hogy én azt hiszem

Én azt hiszem, hogy ő azt hiszi

Ő azt érzi, ami én nem tudhatok

Én azt érzem, amit nem tudhat

Ő azt hiszi, hogy tudja mit szeretnék

Én azt hiszem, tudom, hogy mit szeretne

Ő azt írja, de én félreértem

Én azt írom, de Ő félreérti

Ő azt hiszi, hogy tudja ki vagyok

Én azt hiszem, tudom, hogy kicsoda Ő

De egyikőnk sem tud semmit.

Az algoritmus tud mindent.

Mindketten máshogy érzünk,

de az algoritmus érez helyesen.

Az algoritmus boldog, mi pedig

egyedül maradunk, és nem találkozunk soha.

 

Ihlető: Black Mirror

 

Aztán reggel

Aztán reggel mindenki nekiindul, de a legtöbben már ekkor feladják – fáradt irodisták, fáradt prolik, gyerekek akik utálják az iskolát, bort kortyoló, tarháló hajléktalanok, akik már nem is küzdenek. Menetel a tömeg, menetelek én is, aztán ritmust váltok, lelassítok, hiszen már nem sietek sehová. Ahogy lassabban megyek észreveszem, hogy nem mindenki menetel, és van, aki mosolyog, vannak, akikből sugárzik valami – erő? boldogság? élet? Például az anya, aki minden reggel lendületesen, a csüggedés legkisebb jele nélkül áttolja tolókocsis fiát a téren, valahova – hogy hova, az nem is lényeges. Ha esetleg tehetetlenség venne erőt rajtam, csak rá gondolok, és mindjárt elszégyenlem, magam, nincs miért rosszul éreznem magam. Meg elvégre is hűnek kell maradnom a nevemhez, nomen est omen*, és felborzolom a szőröm, kivillantom az agyaram és futásnak eredek, és harcolok, küzdök tovább.

 

*Rudolf, jelentése: “büszke farkas”

Zene II.

A zene olyan, mint két biztos mankó,

amikor már felállni sem tudnék,

a hónom alá simul szépen,

egy-egy, jobbról is – balról is

majd lassan botorkálni kezdek,

és ahogy csak szól és szól,

egyre biztosabbak lesznek a lépéseim,

majd eldobom őket, és szaladni kezdek.

 

Zene I.

Step Down

soiasilvy-e14229195558541

 

Nem mondhatnám, hogy a Sick of it All nagy kedvencem lenne, de alapvetően szeretem a punk és hardcore stílust (főleg régebben hallgattam sokat – hiába a gyökerek!). A Step Down a mai napig megmaradt a lejátszási listáimon, mivel számomra ez a tökéletes HC-hímnusz. Egyszerű a dal mint a százasszög, de majd’ szétrobban az energiától. És hogy nekem mit is mond (illetve üvölt)? Azt, hogy minden napot ilyen elánnal és nagy energiával kell megélni, és belerakni, amit csak lehet, munkába, a szenvedélyeinkbe (itt a művészetre, vagy sportra gondolok), a másokkal való törődésbe. És ha esetleg nem megy? Na, akkor rakom be a Step Down-t.