A magányos férfi lemezekkel

Ott ültem este az A38 hajón, és vártam, hogy kezdődjön az énekesnő koncertje. Mellettem az üvegen túl kivilágított sétahajók úszkáltak, rajtuk emberek. Mögöttük ott ment a csepeli HÉV, mint valami furcsa, nem e világi hernyó. Sose láttam ilyennek, pedig gyerekkorom óta rengeteget utaztam rajta. Aztán megfordultam és körülnéztem a teremben. Senki sem volt egyedül rajtam kívül. Az emberek nagy része retteg egyedül, azt hiszi, hogy elveszik, vagy megszűnik létezni, ha nem látja a másik, vagy megőrül a gondolattól, hogy egyedül lesz, hiszen romantikus filmekben sincsenek egyedül az emberek. Egyszóval egyedül ültem ott, amikor bejött egy másik férfi egyedül és leült abba a sorba, ahol én voltam. Más nem is ült a sorunkba, mintha leprások lettünk volna, inkább álltak a párjukkal, barátjukkal, ismerősükkel. Kicsit büszkén mosolyogtam magamban, hogy lám, nekem meg sem kottyan, hogy egyedül legyek, elégedetten ülök, és várok. Hátha még tudnák, hogy amikor hazaérek egyenesen örülök, hogy egyedül vagyok, mert szétszed a rengeteg ember (magyarok és külföldiek) a cégnél a problémáival, meg a szeretetével. A koncert remek volt, viszont amikor néha “magányos társamra” néztem, furcsa érzés lett úrrá rajtam. A férfit valami furcsa hidegség vette körül, szinte sugárzott belőle, mereven ült, mintha saját fájdalmai, szomorúságának márványszobra lenne. Amikor vége lett a koncertnek együtt szálltunk buszra. Két vinyl lemezt is vett, azokat szorította, ölelte magához, így még valamiképpen jobban kiütközött mennyire magányos lehet. Ahogy néztem, feltűnt hogy a busz ablakán nincs ott a tükörképe. Némileg félve felnéztem a szemben lévő üvegre, de szerencsére az enyém ott volt, aki biztatóan visszamosolygott rám, és intett, hogy még nincs veszve minden.

 

 

Black Friday

Fergeteges akciók, le ne maradjon,

kihagyhatatlan ajánlatok

most, csak önnek, csak neked

vidd, vedd, használd, élvezd

álomkonyha 20%

táblagépek 30%

téli ruházat 40%

mosógép 50%

síkképernyős TV 30%

egy kedves mosoly 40%

Szerelem 60%

A magány és egyedüllét ingyen elvihető.

Push Off

1442196526970

 

A The Palms Push Off című dalát először a Kindgom című sorozatban hallottam, ami talán az egyik legjobb széria, amit láttam. Amellett, hogy nagyon drámai, mély és művészi volt, egy rakás jó zene szólalt meg benne (szinte minden részben). Szóval itt hallottam a Push Off-ot, így először a ketrecharccal foglalkozó Kulina családot kötöttem a dalhoz, meg Jay “felelősségteljes őrületét”, és Los Angelest, a pálmafákat, a fakó napfényt, a tengerparti hangulatot. Persze aztán rakódott a dalba rengeteg minden a saját életemből – a nyári kirándulásaim, ahol sokszor megszólalt szám, vagy amikor egyszerűen csak mentem valahova, felhúzott napfénytetővel, a jó öreg járgányommal*. Amikor a Push Off szól, ráadásul még a szokásosnál is higgadtabban vezetek, felveszem a dal nyugodt ritmusát, szépen váltok, lazán pörgetem a kormányt. Aztán komolyabb dolgokat is beleéreztem a dalba – azt, hogy hiába maradtam egyedül, de kiegyensúlyozott maradtam, boldog vagyok, és egészen meg tudtam újulni, magam számára is meglepő módon. Valami laza, hanyag nyugalmat érzek ki a dalból, és szeretném, hogy amikor csak lehet ebben az állapotban tudjak létezni.

 

*Egy ezüst színű, 15 éves, de megbízható Citroen Xsara-tól van szó, 1.6-os motorral.

Zene

A zene olyan, mint valami jóféle drog

egyre csak szívod magadba

soha nem elég belőle, és azt

hazudja, hogy minden lehetséges,

felemel, majd sunyin, és könnyedén elvisz

a szép múltba, a még szebb jövőbe,

vagy mindkettőbe egyszerre

és bezár egy furcsa, végtelen pillanatba,

aztán amikor nem hallgatod,

rájössz, hogy átejtettek. Mégis,

néha előfordul, ha elég ádáz vagy,

megcsinálod a lehetségest, esetleg még többet is.

 

 

Megjegyzés: a szerző nem használ drogokat, sőt nem szimpatizál velük. De egy hasonlat kedvéért azért mégiscsak “használta”.

 

A kutya

A buszból látok egy öreg kutyát,

egy nyomorult roncstelepet őriz

elgyötörten és közönyösen kushad

a rozsdás fémmaradékok között

sajnálom, és eszembe jut, hogy

én ugyan ilyen fáradtan és elkeseredetten

őrzöm a saját emlékeimet

fiókokban, könyvek lapjai közé rejtve,

és a laptop különböző mappáiban.

 

Kiütés

Igaza van Bukowskinak. Az írás:

legyen nehézsúlyú küzdelem

tegnap tizenkét meneten keresztül végigpüföltek

éjfél után még mindig ütöttük egymást

én meg a világ, a valóság, a realitás,

úgy küzdöttem, ahogy a nevem kívánja

– a Rudolf annyit jelent: büszke farkas –

mégis a földre vittek, amikor pedig

rám számoltak, nem mozdultam,

csak feküdtem bénán

összeverten, legyőzötten, fáradtan,

de nagyon boldogan.

 

 

 

Esti séta

Este volt, és szúrós hideg, mégis

barátságosan mormolt a város:

minden lehetséges, minden rendben van

erős és fiatal vagy – még -, szétvet az energia

a gondolatok pedig szikrázva csaptak össze

a fejemben, és pattantak ki az ég felé

majd otthon egy üvegbe gyűjtöttem őket,

hogy majd később talán jók lesznek valamire,

mégis nyugtalan voltam, csak feküdtem az ágyban,

aztán nehezen belecsúsztam az álmok

furcsa, széteső, a semmibe omló hullámai közé

reggel felébredtem, és éreztem, hogy öreg vagyok

hiszen már minden héten ugyan azt vásárolom:

ugyan azt a kenyeret, sajtot, vagy éppen csokoládét

egyre korábban kelek, egyre fázósabb vagyok

ősz csíkok csavarodnak a homlokomra, ha pedig

vendégek jönnek ugyan úgy integetek utánuk

mint ahogy utánam integettek a nagyszüleim.

 

 

 

 

Utazás és zene

Trapper-Schoepp-13

Gyakran felkerekedek az ország különböző részeit felfedezni, elsősorban a nemzeti parkokat, hegyeket, erdőket, eldugott helyeket. Kocsival megyek, mindenféle úton, az autópályától kezdve, a legszedett-vedettebb makadámutakon. Amikor a legtöbb ember még az ágyban van, és a nyomorúságos Facebook posztokat nézegeti, én már valami nagyszerű felé tartok. Mert hát a valóság, és a természet, illetve az út közbeni találkozások sokkal többet nyújtanak. Maga az utazás – amelynek izgalma már egész héten a bőröm alatt viszket – pedig megunhatatlan, rengeteg élményt ad – meghökkentő helyeket és érdekes embereket ismertem meg. A kocsiban gyakran szól Trapper Schoepp, a fiatal amerikai énekes, akinek dalaiban blues, americana, country, folk és persze rock keveredik. Valahogy a dalai hozzátapadtak az utazásokhoz – ahogy száguldok az autópályán, és szaladnak mellettem a szántóföldek, falvak távoli templomtornyai, az égen a felhők vagy éppen ellenkezőleg egy hegyen morog felfelé lassan a kocsi. Valahová tartani, és megérkezni – egyaránt remek érzés.

 

 

Innen-onnan I.

Elcsípett párbeszéd-foszlányok, az utcáról felszedett beszélgetés-töredékek.

 

1.

“Azt hiszem nem tudom megváltani a világot!

Hát ja, előbb váltsd meg magad!”

 

2.

“Boldog születésnapot!

Öreg vagyok, 12 éves, úgyhogy idén ne ünnepeljünk!”

 

3.

Hogy vagy?

Rosszul – allergiás vagyok a munkahelyemre.

 

4.

Mi leszel, ha nagy leszel?

Bűnöző!

 

5.

Hogy vagy?

Köszönöm, jól!

Majd elmúlik!

 

6.

Tényleg! Igazad van!

Nyugdíjas vagyok, nem hülye!